Milí zákazníci, pokud s námi chcete oodpořit útulky pro ČR a SK, je možnost nakupovat zbožíí se slevou 7% na veškeré zboží v našem eshopu, výběr necháme na Vás více se dozvíte v našem blogu. Děkujeme i za Vaši podporu pro zvířátka v útulcích. Je zde vytvořen kupón pro tyto účely.

Jak odnaučit psa utíkat za zvěří

Jak odnaučit psa utíkat za zvěří

 

Utíká váš pes na procházkách v lese? Pronásleduje zvěř a je celý splašený, jakmile vidí u rybníka divokou kachnu? Takové chování je pro něj sice naprosto přirozené, ale vy máte samozřejmě dost oprávněný strach, že se ztratí, přejede ho auto nebo bude postřelen při honitbě. Jak takovou situaci řešit? Nezoufejte. Lepší je pustit se do výcviku, než později litovat, že se pejskovi něco stalo.

Chování psa je z velké části dáno jeho vrozenými vlastnostmi. K nim patří zejména u některých plemen lovecký instinkt, což znamená, že pejsek zkrátka pronásleduje divokou zvěř. To může být pro majitele velký problém.  Jestliže se o svého miláčka dobře staráte, poskytujete mu veškerou lásku a pečujete o jeho životosprávu a zdraví, získáváte si tak jeho náklonnost. Někdy ale veškerá snaha o to, aby vás pes automaticky následoval na procházkách a neutíkal, nestačí.

Proč pes pronásleduje zvěř?

Důležité je uvědomit si, že pes je od přírody lovec. „Kořistnický pud“ bývá samozřejmě velmi silný u loveckých psů, jako jsou ohaři, retrieveři nebo kokršpanělé. Když pes v lese zaznamená stopu a vydá se za ní nebo spatří zvěř a začne bláznit, nemůžete se divit, že se jeho přirozené pudy probouzejí. Vezměte v úvahu věk vašeho psa. Lov je v podstatě instinkt, který se těžko ovládá, a ideální je začínat s výcvikem už u štěňátek.

Základem je věnovat se psovi od začátku

Celý proces je pro majitele jednodušší ve chvíli, kdy mezi ním a psem už existuje určité pouto. Takový pes snáze reaguje na povely.  Nelze srovnávat chování zvířete, kterému se páníček věnuje, bere ho na cvičiště a dbá o jeho životosprávu, a zvířete, které svého majitele vidí ráno a potom až večer. V první řadě by měl každý pes znát základní povely jako „Sedni“, „Lehni“, „Zůstaň“ a „K noze“.

S výcvikem začněte včas

Profesionální kynologové tvrdí, že nejlepší je začínat s výcvikem v přítomnosti zvěře už ve věku 3-4 měsíců. Vyberte místo, kde se zvěř vyskytuje, odepněte pejska z vodítka, nechte ho běhat a pozorujte jeho chování. Musíte se naučit rozpoznat, kdy reaguje na stopu, což není zas až tak těžké. Každý pes totiž v takové situaci ožívá. Okamžitě zakřičte „Fuj“ a rázně se k němu přibližte, ale pozor, nehoňte ho a nepronásledujte, jen buďte nekompromisní. Nezkušený pes se ve většině příkladů lekne. Tehdy změňte postoj, pomazlete se s ním, dejte mu pamlsek a pochvalte ho.

Jak cvičit staršího psa?

Zatímco s mladým psem máte prakticky vyhráno, se starším psem už to bude trochu těžší. Nesmíte vnímat jeho chování jako chybu a trestat ho. Vždy mějte na paměti, že lov je pro něj naprosto normální.

Psa vezměte do přírody a nechte ho na dlouhém vodítku, které má přibližně 15-20 metrů, aby měl pocit, že se může volně pohybovat a zapomněl na něj. Jakmile zareaguje na zvěř nebo na stopu, vyslovte „Fuj“ a současně cukněte vodítkem směrem k sobě. Nesmí se jednat o přetahovanou, nýbrž o rychlý a rázný pohyb!

Většinou po 4-5 pokusech můžete vodítko pustit tak, aby ho pes stále vláčel za sebou. Zůstaňte ve střehu a při reakci na zvěř, přišlápněte šňůru a zavolejte na něj.

Vyzkoušejte elektronický obojek

Můžete vyzkoušet také elektrický obojek, který je šetrný a dává psovi jasný impuls, že dělá něco špatně. Dokonale nahradí dlouhé vodítko a vašemu miláčkovi poskytne dostatek volnosti při pohybu. Výrazně zjednoduší výcvik a vy se nemusíte bát, že dojde na nejhorší. 

Vyvarujte se chybám

Buďte ale trpělivý, protože každý pejsek je jiný a polovičatý výcvik bývá k ničemu. Musíte být neustále na pozoru. Častou chybou je pozdní reakce psovoda nebo naopak příliš silná reakce, kdy se vyděšený pes bojí vrátit ke svému pánovi. Nezapomeňte svého miláčka odměňovat!

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení